• Login
  • Register
  • A Virtual Museum on the State's Fish Biodiversity

    Checklists State

    Jurisdictional Lists:

    State

    |

    County

    Hydrographical Lists:

    Major River Basins

    |

    Subbasin

    76 Species
    Checklist for County: North America, United States, Texas, Anderson
    Name Common Name Suspect Not Suspect Total
    Examined Pending Examined Pending Not
    Examined
    Amiidae (Bowfins)
    Amia calva Bowfin
    3
    3
    Aphredoderidae (Pirate Perches)
    Aphredoderus sayanus Pirate Perch
    9
    9
    Atherinopsidae (New World Silversides)
    Labidesthes sicculus Brook Silverside
    5
    5
    Menidia beryllina Inland Silverside
    1
    1
    Catostomidae (Suckers)
    Carpiodes carpio River Carpsucker
    3
    3
    Erimyzon claviformis Western Creek Chubsucker
    1
    1
    2
    Erimyzon sucetta Lake Chubsucker
    5
    5
    Ictiobus bubalus Smallmouth Buffalo
    21
    21
    Minytrema melanops Spotted Sucker
    13
    13
    Moxostoma poecilurum Blacktail Redhorse
    4
    4
    Centrarchidae (Sunfishes)
    Centrarchus macropterus Flier
    5
    5
    Lepomis auritus Redbreast Sunfish
    5
    5
    Lepomis cyanellus Green Sunfish
    12
    12
    Lepomis gulosus Warmouth
    14
    14
    Lepomis humilis Orangespotted Sunfish
    2
    2
    Lepomis macrochirus Bluegill
    36
    36
    Lepomis marginatus Dollar Sunfish
    1
    1
    Lepomis megalotis Longear Sunfish
    38
    38
    Lepomis microlophus Redear Sunfish
    8
    8
    Lepomis miniatus Redspotted Sunfish
    6
    6
    Lepomis punctatus Spotted Sunfish
    2
    2
    Lepomis symmetricus Bantam Sunfish
    1
    1
    Micropterus punctulatus Spotted Bass
    11
    11
    Micropterus salmoides Largemouth Bass
    6
    6
    Pomoxis annularis White Crappie
    1
    7
    8
    Pomoxis nigromaculatus Black Crappie
    2
    4
    6
    Clupeidae (Herrings)
    Dorosoma cepedianum Gizzard Shad
    3
    3
    Dorosoma petenense Threadfin Shad
    4
    4
    Cyprinidae (Carps and Minnows)
    Cyprinella lutrensis Red Shiner
    64
    64
    Cyprinella venusta Blacktail Shiner
    29
    29
    Cyprinus carpio Common Carp
    9
    9
    Hybognathus nuchalis Mississippi Silvery Minnow
    9
    9
    Lythrurus fumeus Ribbon Shiner
    1
    26
    27
    Lythrurus umbratilis Redfin Shiner
    6
    6
    Notemigonus crysoleucas Golden Shiner
    15
    15
    Notropis atherinoides Emerald Shiner
    3
    3
    Notropis atrocaudalis Blackspot Shiner
    2
    13
    15
    Notropis buchanani Ghost Shiner
    14
    14
    Notropis chalybaeus Ironcolor Shiner
    3
    1
    4
    Notropis jemezanus Rio Grande Shiner
    1
    1
    Notropis sabinae Sabine Shiner
    2
    2
    Notropis texanus Weed Shiner
    21
    21
    Notropis volucellus Mimic Shiner
    1
    3
    4
    Opsopoeodus emiliae Pugnose Minnow
    20
    20
    Phenacobius mirabilis Suckermouth Minnow
    3
    3
    Pimephales vigilax Bullhead Minnow
    84
    84
    Semotilus atromaculatus Creek Chub
    1
    1
    Elassomatidae (Pygmy Sunfishes)
    Elassoma zonatum Banded Pygmy Sunfish
    3
    3
    Esocidae (Pikes)
    Esox americanus Redfin Pickerel
    1
    16
    17
    Fundulidae (Topminnows)
    Fundulus blairae Western Starhead Topminnow
    1
    2
    3
    Fundulus chrysotus Golden Topminnow
    1
    1
    2
    Fundulus notatus Blackstripe Topminnow
    11
    11
    Fundulus olivaceus Blackspotted Topminnow
    19
    19
    Ictaluridae (North American Catfishes)
    Ameiurus melas Black Bullhead
    13
    13
    Ameiurus natalis Yellow Bullhead
    13
    13
    Ictalurus furcatus Blue Catfish
    29
    29
    Ictalurus punctatus Channel Catfish
    19
    19
    Noturus gyrinus Tadpole Madtom
    6
    6
    Noturus nocturnus Freckled Madtom
    4
    23
    27
    Pylodictis olivaris Flathead Catfish
    15
    15
    Lepisosteidae (Gars)
    Atractosteus spatula Alligator Gar
    1
    4
    5
    Lepisosteus oculatus Spotted Gar
    15
    15
    Lepisosteus osseus Longnose Gar
    11
    11
    Moronidae (Temperate Basses)
    Morone chrysops White Bass
    2
    2
    Percidae (Perches)
    Ammocrypta vivax Scaly Sand Darter
    2
    2
    Etheostoma artesiae Redspot Darter
    1
    1
    2
    Etheostoma chlorosoma Bluntnose Darter
    15
    15
    Etheostoma gracile Slough Darter
    1
    16
    17
    Etheostoma parvipinne Goldstripe Darter
    8
    8
    Etheostoma proeliare Cypress Darter
    1
    1
    Percina macrolepida Bigscale Logperch
    3
    3
    Percina sciera Dusky Darter
    21
    21
    Petromyzontidae (Lampreys)
    Ichthyomyzon castaneus Chestnut Lamprey
    1
    1
    Ichthyomyzon gagei Southern Brook Lamprey
    1
    1
    Poeciliidae (Livebearers)
    Gambusia affinis Western Mosquitofish
    35
    35
    Sciaenidae (Drums and Croakers)
    Aplodinotus grunniens Freshwater Drum
    12
    12